Selçuk Yücel Kişisel Web Sayfasına Hoşgeldiniz!

Kipaş Grup Dergisi 01.05.2005 Sayı 2

Değerli Kipaş Holding çalışanları bir kez daha sizlerle birlikte olmanın onur ve kıvancını duyuyorum.

 Sizlere Kipaş Holding çalışanları olarak hitap etmem her ne kadar erkense de, şimdiden sizlerle bu sevinci ve heyecanı paylaşmak istedim. Hemen belirtmek isterim ki, Yeniden Yapılanma Çalışmalarımız bütün hızıyla devam etmektedir. Sizlerin katkıları ile yepyeni bir şirket kültürü yepyeni bir değer zinciri yaratmanın bizleri heyecanlandırdığını ve yormayacağını da bilmekteyim.

Arkadaşlarım, ülkemizin içinde bulunduğu şu önemli dönemeçler arifesinde bundan sonra ne kadar dikkatli olmamız gerektiği ve daha çok çalışmamız gerektiği de ortadadır. Her şeyden önce şirketler açısından bakıldığında günümüz dünyasında ve AB takvimiyle de birlikte ülkemizde de var olmanın olmazsa olmaz koşulu, kurumsal kültür yaratmak olacaktır. Günümüz rekabetçi piyasalarında değer yaratmak şirket karlarının da önüne geçmektedir. Öyle ki bundan böyle ülkemizde dahi yurt dışı piyasalardan borçlanabilmek ve yatırımların finansmanı için uluslar arası derecelendirme ve finans kurumlarınca ilk değerlendirmeler şirketler karları ve bilanço ile değil,  önce  şirketlerin kurumsallaşmış ve yönetilebilir kurumsal kültürü olup olmadıkları açısından değerlendirmeye ve derecelendirmeye tabii tutulmaktadır. Kurumsal kültür ve yönetilebilir şirket dendiğinde de ilk alan gelen grub şirketlerin tek çatı altında kimlik oluşturmaları yani Holdingleşmedir. Sonuçta grup şirketleri açısından Holdingleşme  yeniden yapılanarak kurumsal kültür yani değer yaratmanın ilk basamağıdır.

 

İşte Kipaş Şirketler Grubu ortak ve yöneticileri olarak ortaya koymuş olduğumuz vizyonumuzla bu gerçeği daha önceden görmüş ve hazırlıklarına başlamıştık. Bu çalışmaları mızı Yeniden Yapılanma olarak adlandırdık. Bu çalışmalarımızda şirket vizyonumuzla kurumsallaşmış ve değer yaratan, yöresinin ve ülkesinin en büyük ve iddialı HOLDİNG ini yaratmanın çabası içerisindeyiz. Bu çabaları paylaşmak için yazıma başlarken Kipaş Holding çalışanları olarak seslenerek sizleri de bu heyecana ortak etmek istedim.  Eminim ki bütün çalışanlarımız ve yöre insanımızda bu heyecanı duymaktadır.  Şehir içerisinde rastladığım bir kişi Şahsımın Kipaş Yöneticilerinden biri olduğumu öğrendiğinde " Abi Kipaş Holdingleşiyormuş,  demek şimdi Kahramanmaraş'ımızın, bizim de mi bir büyük Holdingimiz olacak" derken duyduğu heyecanı anlatmakta güçlük çekiyorum.

Arkadaşlarım  bu çalışmalarımızı sadece çaba ve gayretten dan ibaret olmayıp, tıpkı  bir ESER yaratmakla eşdeğer olduğunu düşünüyorum. Evet, bir eser yaratmak, çünkü bizim yönetim felsefemizde şirketler bir ESERDİR. Bu felsefeyi de şöyle özetleyebiliriz.

 

ŞİRKETLER

● Kurucu ortakların yarattığı,

● Diğer yönetici ve sahiplerinin yaşattığı,

● Kendi başına bir karakteri, kişiliği olan,

● İnsan ömründen daha uzun yaşayabilen,

● İnsanları, sahibi, çalışanı, tedarikçisi veya müşterisi olmaktan dolayı mutlu eden,

● Topluma kişilerden daha fazla katkıda bulunan

            ESERLERDİR.

Bu eserin yaratılmasında ilk olarak Kipaş Şirketler Grubu  kurucu  ve ortaklarına, grubumuzu bu günlere taşıyan, yeniden yapılanma çalışmalarında da çalışma ve desteklerini esirgemeyen değerli mesai arkadaşlarıma bir kez daha teşekkürü bir borç bilirim. Yeniden görüşmek üzere şimdilik hoşçakalın.